KEMET C917U240JZNDBAWL40
C917U240JZNDBAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C917U240JZNDBAWL40
Brief Description
CAP CER 24PF 440VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C917U240JZNDBAWL40.pdf
Availability of C917U240JZNDBAWL40
QUANTITY
C917U240JZNDBAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C917U240JZNDBAWL40
Internal Part NumberEIS-C917U240JZNDBAWL40
PackagingBulk
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C917U240JZNDBAWL40
Related LinksC917U240J, C917U240JZNDBAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C917U240JZNDBAWL40 Details Description
Related parts for C917U240JZNDBAWL40
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SATA CONNECTOR datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 2.54MM datasheet.pdf
RES 36K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf