KEMET C917U520JYSDCAWL20
C917U520JYSDCAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C917U520JYSDCAWL20
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 52PF 400VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C917U520JYSDCAWL20.pdf
Availability of C917U520JYSDCAWL20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C917U520JYSDCAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C917U520JYSDCAWL20
Internal Part NumberEIS-C917U520JYSDCAWL20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance52pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C917U520JYSDCAWL20
Related LinksC917U520J, C917U520JYSDCAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C917U520JYSDCAWL20 Details Description
Related parts for C917U520JYSDCAWL20
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 120NS 32DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO35 datasheet.pdf
MOUNTING BUTTON 0.344" - 0.406" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 21POS R/A TIN datasheet.pdf
POWER SUP MODULE 6A 24VDC 5VDC datasheet.pdf
CATEGORY 6 PATCH CORD 7' BL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 400MA 3.36 OHM datasheet.pdf