Vishay/Dale RNC55H1123BSB14
RNC55H1123BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1123BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 112K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1123BSB14.pdf
Availability of RNC55H1123BSB14
QUANTITY
RNC55H1123BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1123BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1123BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)112k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1123BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1123BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1123BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1123BSB14
IC CPLD 36MC 10NS 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 5.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf