Honeywell Sensing and Productivity Solutions SZR-MY4-1-AC220V
SZR-MY4-1-AC220V picture photo
Mfg. Part Number
SZR-MY4-1-AC220V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 220V
Datasheet Download
SZR-MY4-1-AC220V.pdf
Availability of SZR-MY4-1-AC220V
QUANTITY
SZR-MY4-1-AC220V Order Process
Ship out your order
Specifications of SZR-MY4-1-AC220V
Internal Part NumberEIS-SZR-MY4-1-AC220V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesSZR-MY
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current5.3mA
Coil Voltage220VAC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)3A
Switching Voltage250VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)165 VAC
Turn Off Voltage (Min)66 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.1 VA
Coil Resistance12.95 kOhms
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SZR-MY4-1-AC220V
SZR-MY4-1-AC220V Details Description
Related parts for SZR-MY4-1-AC220V
CONN SOCKET IDC 10PIN TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 16QSOP datasheet.pdf
QKE III HDR STR GXT WOL datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 8K FLASH 20DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf