AVX Corporation CB042D0684JBC
CB042D0684JBC picture photo
Mfg. Part Number
CB042D0684JBC
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 5% 63VDC 2220
Datasheet Download
CB042D0684JBC.pdf
Availability of CB042D0684JBC
QUANTITY
CB042D0684JBC Order Process
Ship out your order
Specifications of CB042D0684JBC
Internal Part NumberEIS-CB042D0684JBC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesCB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.228" L x 0.197" W (5.80mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CB042D0684JBC
Related LinksCB042D, CB042D0684JBC Datasheet, AVX Corporation Distributor
CB042D0684JBC Details Description
Related parts for CB042D0684JBC
IC SRL DAC 12BIT LC2MOS 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 10A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 256FTBG datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 BELL datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CON 8/BG datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V NP0 1210 datasheet.pdf