KEMET C917U520JZSDAA7317
C917U520JZSDAA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C917U520JZSDAA7317
Brief Description
CAP CER 52PF 440VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C917U520JZSDAA7317.pdf
Availability of C917U520JZSDAA7317
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C917U520JZSDAA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C917U520JZSDAA7317
Internal Part NumberEIS-C917U520JZSDAA7317
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance52pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C917U520JZSDAA7317
Related LinksC917U520J, C917U520JZSDAA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C917U520JZSDAA7317 Details Description
Related parts for C917U520JZSDAA7317
JUMPER 8POS 4 MINI IO RACKS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 2POS F/H datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 40COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 55MA 60 OHM SMD datasheet.pdf
STAINLESS STEEL ALTERNATIVE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN CIRCULAR SKT 5 POS SMD datasheet.pdf