KEMET C917U620JZSDCAWL45
C917U620JZSDCAWL45 picture photo
Mfg. Part Number
C917U620JZSDCAWL45
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 62PF 440VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C917U620JZSDCAWL45.pdf
Availability of C917U620JZSDCAWL45
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C917U620JZSDCAWL45 Order Process
Ship out your order
Specifications of C917U620JZSDCAWL45
Internal Part NumberEIS-C917U620JZSDCAWL45
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance62pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C917U620JZSDCAWL45
Related LinksC917U620J, C917U620JZSDCAWL45 Datasheet, KEMET Distributor
C917U620JZSDCAWL45 Details Description
Related parts for C917U620JZSDCAWL45
IC TXRX ETHERNET PHYTER 40-LLP datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC BUFF/DVR SGL LP N-INV 6SON datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN FFC VERT 10POS 0.50MM SMD datasheet.pdf