KEMET C917U680JZSDCAWL40
C917U680JZSDCAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C917U680JZSDCAWL40
Brief Description
CAP CER 68PF 440VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C917U680JZSDCAWL40.pdf
Availability of C917U680JZSDCAWL40
QUANTITY
C917U680JZSDCAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C917U680JZSDCAWL40
Internal Part NumberEIS-C917U680JZSDCAWL40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance68pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)