KEMET C917U750JZSDAAWL40
C917U750JZSDAAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C917U750JZSDAAWL40
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 75PF 440VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C917U750JZSDAAWL40.pdf
Availability of C917U750JZSDAAWL40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C917U750JZSDAAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C917U750JZSDAAWL40
Internal Part NumberEIS-C917U750JZSDAAWL40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C917U750JZSDAAWL40
Related LinksC917U750J, C917U750JZSDAAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C917U750JZSDAAWL40 Details Description
Related parts for C917U750JZSDAAWL40
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS STR NO LATC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 3A DO215AB datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf