Stackpole Electronics Inc. SM6227FT71R5
SM6227FT71R5 picture photo
Mfg. Part Number
SM6227FT71R5
Brief Description
RES SMD 71.5 OHM 1% 3W 6227
Datasheet Download
SM6227FT71R5.pdf
Availability of SM6227FT71R5
QUANTITY
SM6227FT71R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM6227FT71R5
Internal Part NumberEIS-SM6227FT71R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case6227 J-Lead
Supplier Device Package6227
Size / Dimension0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Height0.268" (6.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM6227FT71R5
Related LinksSM6227, SM6227FT71R5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM6227FT71R5 Details Description
Related parts for SM6227FT71R5
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 8POS STR GOLD datasheet.pdf
24P MTA100 CONN ASSY BLU LF datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS .100" GOLD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf