KEMET C917U750JZSDCAWL35
C917U750JZSDCAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C917U750JZSDCAWL35
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 75PF 440VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C917U750JZSDCAWL35.pdf
Availability of C917U750JZSDCAWL35
QUANTITY
C917U750JZSDCAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C917U750JZSDCAWL35
Internal Part NumberEIS-C917U750JZSDCAWL35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance75pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C917U750JZSDCAWL35
Related LinksC917U750J, C917U750JZSDCAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C917U750JZSDCAWL35 Details Description
Related parts for C917U750JZSDCAWL35
RES SMD 121 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC PCI SW 24LANE 6PORT 324-FCBGA datasheet.pdf
RES 4.70 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CABLE 7COND 18AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
WASHER CUP 10-32 STEEL 500/PK datasheet.pdf
CONN SOCKET VERT 100POS 1.27MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf