KEMET C921U151KYYDCA7317
C921U151KYYDCA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C921U151KYYDCA7317
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 400VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C921U151KYYDCA7317.pdf
Availability of C921U151KYYDCA7317
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C921U151KYYDCA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C921U151KYYDCA7317
Internal Part NumberEIS-C921U151KYYDCA7317
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C921U151KYYDCA7317
Related LinksC921U151K, C921U151KYYDCA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C921U151KYYDCA7317 Details Description
Related parts for C921U151KYYDCA7317
LED BLUE DIFF 2.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC OCT D TRANSP LTCH 3ST 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES .47 OHM 15W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
TRANS RF NPN 8GHZ 10V SOT143B datasheet.pdf
IC CPLD 8MC 20NS 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.1KOHM 0.01% 0.15W 1206 datasheet.pdf
CONN JACK 12POS INLINE PIN datasheet.pdf