KEMET C921U151KZYDCAWL40
C921U151KZYDCAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C921U151KZYDCAWL40
Brief Description
CAP CER 150PF 440VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C921U151KZYDCAWL40.pdf
Availability of C921U151KZYDCAWL40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C921U151KZYDCAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C921U151KZYDCAWL40
Internal Part NumberEIS-C921U151KZYDCAWL40
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C921U151KZYDCAWL40
Related LinksC921U151K, C921U151KZYDCAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C921U151KZYDCAWL40 Details Description
Related parts for C921U151KZYDCAWL40
CONN RING TONGUE 16-14AWG #3/8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SMT TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 30PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf