KEMET C927U102KYYDAAWL20
C927U102KYYDAAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C927U102KYYDAAWL20
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C927U102KYYDAAWL20.pdf
Availability of C927U102KYYDAAWL20
QUANTITY
C927U102KYYDAAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C927U102KYYDAAWL20
Internal Part NumberEIS-C927U102KYYDAAWL20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C927U102KYYDAAWL20
Related LinksC927U102K, C927U102KYYDAAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C927U102KYYDAAWL20 Details Description
Related parts for C927U102KYYDAAWL20
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 50mA Backlight SOT-23-5 datasheet.pdf
IC 3-8 LINE DECODER/DEMUX 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1.5W SC73 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PIN datasheet.pdf
TFLEX 208T V0 9" X 9" datasheet.pdf
RES 583K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 0.1A 32V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf