Riedon S2-0R47J1
S2-0R47J1 picture photo
Mfg. Part Number
S2-0R47J1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.47 OHM 5% 1W 2615
Datasheet Download
S2-0R47J1.pdf
Availability of S2-0R47J1
QUANTITY
S2-0R47J1 Order Process
Ship out your order
Specifications of S2-0R47J1
Internal Part NumberEIS-S2-0R47J1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWirewound Resistor Technology
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package300
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.260" L x 0.154" W (6.60mm x 3.90mm)
Height0.142" (3.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S2-0R47J1
Related LinksS2-0, S2-0R47J1 Datasheet, Riedon Distributor
S2-0R47J1 Details Description
Related parts for S2-0R47J1
IC FPGA 160 I/O 208PQFP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 6 COIL 3.4UH SMD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT PARALLEL 16-QSOP datasheet.pdf
IC DC RESTORATION CIRCUIT 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 13NH 430MA 210 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
K8334A TOOL KIT datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
80MODIIHDRDRSTUNSHRD.100 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf