KEMET C927U102KZYDBAWL20
C927U102KZYDBAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C927U102KZYDBAWL20
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C927U102KZYDBAWL20.pdf
Availability of C927U102KZYDBAWL20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C927U102KZYDBAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C927U102KZYDBAWL20
Internal Part NumberEIS-C927U102KZYDBAWL20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C927U102KZYDBAWL20
Related LinksC927U102K, C927U102KZYDBAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C927U102KZYDBAWL20 Details Description
Related parts for C927U102KZYDBAWL20
CONN HEADER 76POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
LED 7-SEG 3DIG CC HRED RHDP .56" datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM .3W 87DB 15MM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 0603 datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W SOT666 datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 53.5VC SMB datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
RES 3K OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
PLUG W/ A CODED 0.5 M USB3-A COR datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf