KEMET C927U270JYNDBAWL35
C927U270JYNDBAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C927U270JYNDBAWL35
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 400VAC NP0 RADIAL
Datasheet Download
C927U270JYNDBAWL35.pdf
Availability of C927U270JYNDBAWL35
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C927U270JYNDBAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C927U270JYNDBAWL35
Internal Part NumberEIS-C927U270JYNDBAWL35
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLC900 Series EOL 30/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance27pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C927U270JYNDBAWL35
Related LinksC927U270J, C927U270JYNDBAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C927U270JYNDBAWL35 Details Description
Related parts for C927U270JYNDBAWL35
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC FIFO 1024X36 15NS 256BGA datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY 3A SW 32-SOIC datasheet.pdf
CONN HERMAPHRODITIC 50POS T/H datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 560 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TUBING PTFE NATURAL 500' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 50MA 6XDFN datasheet.pdf