KEMET C927U561KYYDCA7317
C927U561KYYDCA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C927U561KYYDCA7317
Brief Description
CAP CER 560PF 400VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C927U561KYYDCA7317.pdf
Availability of C927U561KYYDCA7317
QUANTITY
C927U561KYYDCA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C927U561KYYDCA7317
Internal Part NumberEIS-C927U561KYYDCA7317
Standard Package1,000
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C927U561KYYDCA7317
Related LinksC927U561K, C927U561KYYDCA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C927U561KYYDCA7317 Details Description
Related parts for C927U561KYYDCA7317
CONN HEADER .100 SINGL R/A 27POS datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 18W datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf