KEMET C931U101JUSDBA7317
C931U101JUSDBA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C931U101JUSDBA7317
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 400VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C931U101JUSDBA7317.pdf
Availability of C931U101JUSDBA7317
QUANTITY
C931U101JUSDBA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C931U101JUSDBA7317
Internal Part NumberEIS-C931U101JUSDBA7317
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C931U101JUSDBA7317
Related LinksC931U101J, C931U101JUSDBA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C931U101JUSDBA7317 Details Description
Related parts for C931U101JUSDBA7317
SWITCH UNIT 22MM AMB ILLUM 120 datasheet.pdf
IC 4BIT LATCH/4:16 DECODR 24SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 160POS .5MM VERT SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 24.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
5MM LENS PLAIN END datasheet.pdf