KEMET C931U101JZSDCA7317
C931U101JZSDCA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C931U101JZSDCA7317
Brief Description
CAP CER 100PF 440VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C931U101JZSDCA7317.pdf
Availability of C931U101JZSDCA7317
QUANTITY
C931U101JZSDCA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C931U101JZSDCA7317
Internal Part NumberEIS-C931U101JZSDCA7317
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C931U101JZSDCA7317
Related LinksC931U101J, C931U101JZSDCA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C931U101JZSDCA7317 Details Description
Related parts for C931U101JZSDCA7317
CAP CER 0.30PF 150V 0606 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS HIGH 50PPM datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG RED 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 8.16K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf