Panasonic Electronic Components ERJ-S02F8661X
ERJ-S02F8661X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F8661X
Brief Description
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F8661X.pdf
Availability of ERJ-S02F8661X
QUANTITY
ERJ-S02F8661X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F8661X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F8661X
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F8661X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F8661X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F8661X Details Description
Related parts for ERJ-S02F8661X
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 82000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SSOP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 976K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 392 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf