KEMET C937U101JZSDCA7317
C937U101JZSDCA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C937U101JZSDCA7317
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 440VAC SL RADIAL
Datasheet Download
C937U101JZSDCA7317.pdf
Availability of C937U101JZSDCA7317
QUANTITY
C937U101JZSDCA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C937U101JZSDCA7317
Internal Part NumberEIS-C937U101JZSDCA7317
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C937U101JZSDCA7317
Related LinksC937U101J, C937U101JZSDCA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C937U101JZSDCA7317 Details Description
Related parts for C937U101JZSDCA7317
FIXED IND 1.8UH 380MA 650 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC DO204AL datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN 12BIT 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT SMT CLIP datasheet.pdf
381 TB RIS CLA DIP SOLID datasheet.pdf
SAFETY LASER SCANNER datasheet.pdf
RES 113K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf