KEMET C941U102KUYDCAWL35
C941U102KUYDCAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C941U102KUYDCAWL35
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C941U102KUYDCAWL35.pdf
Availability of C941U102KUYDCAWL35
QUANTITY
C941U102KUYDCAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C941U102KUYDCAWL35
Internal Part NumberEIS-C941U102KUYDCAWL35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C941U102KUYDCAWL35
Related LinksC941U102K, C941U102KUYDCAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C941U102KUYDCAWL35 Details Description
Related parts for C941U102KUYDCAWL35
RES ARRAY 4 RES 220K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TAPE HI-TEMP TISSUE 3/4"X 60YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
2442 22S100 244222S100 datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 806-866MHZ 1/4W MX datasheet.pdf
TERMINAL WDU 35/1K/2A datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 500MA 125V datasheet.pdf