Recom Power R0.5S-0512/P-R
R0.5S-0512/P-R picture photo
Mfg. Part Number
R0.5S-0512/P-R
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE
Datasheet Download
R0.5S-0512/P-R.pdf
Availability of R0.5S-0512/P-R
QUANTITY
R0.5S-0512/P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5S-0512/P-R
Internal Part NumberEIS-R0.5S-0512/P-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.5S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)42mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module (5 Leads)
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5S-0512/P-R
Related LinksR0.5S-0, R0.5S-0512/P-R Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5S-0512/P-R Details Description
Related parts for R0.5S-0512/P-R
IC OPAMP JFET 10MHZ 8CDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 26POS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2812 datasheet.pdf
RES 0.536 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
MBXL R/A HDR DB 7P+28S+7P datasheet.pdf
MASONRY MOUNT 1.244''X.375'' datasheet.pdf
CM-SCE-TP-1/2-6H-9 datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 100MA TO18 datasheet.pdf