KEMET C941U102KVYDAAWL20
C941U102KVYDAAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C941U102KVYDAAWL20
Brief Description
CAP CER 1000PF 400VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C941U102KVYDAAWL20.pdf
Availability of C941U102KVYDAAWL20
QUANTITY
C941U102KVYDAAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C941U102KVYDAAWL20
Internal Part NumberEIS-C941U102KVYDAAWL20
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C941U102KVYDAAWL20
Related LinksC941U102K, C941U102KVYDAAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C941U102KVYDAAWL20 Details Description
Related parts for C941U102KVYDAAWL20
FILTER POWER LINE 50A 250/440V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 5.22A 13 MOHM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW TO236AB datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 150V 10A ITO220 datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 249 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf