KEMET C947U821KYYDAAWL20
C947U821KYYDAAWL20 picture photo
Mfg. Part Number
C947U821KYYDAAWL20
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 820PF 400VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C947U821KYYDAAWL20.pdf
Availability of C947U821KYYDAAWL20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C947U821KYYDAAWL20 Order Process
Ship out your order
Specifications of C947U821KYYDAAWL20
Internal Part NumberEIS-C947U821KYYDAAWL20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance820pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C947U821KYYDAAWL20
Related LinksC947U821K, C947U821KYYDAAWL20 Datasheet, KEMET Distributor
C947U821KYYDAAWL20 Details Description
Related parts for C947U821KYYDAAWL20
RES SMD 523 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 250VAC RAD datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf