KEMET C957U392MYVDBA7317
C957U392MYVDBA7317 picture photo
Mfg. Part Number
C957U392MYVDBA7317
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3900PF 400VAC Y5V RADIAL
Datasheet Download
C957U392MYVDBA7317.pdf
Availability of C957U392MYVDBA7317
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C957U392MYVDBA7317 Order Process
Ship out your order
Specifications of C957U392MYVDBA7317
Internal Part NumberEIS-C957U392MYVDBA7317
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3900pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C957U392MYVDBA7317
Related LinksC957U392M, C957U392MYVDBA7317 Datasheet, KEMET Distributor
C957U392MYVDBA7317 Details Description
Related parts for C957U392MYVDBA7317
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 0.012 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 548VC DO204AL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 7.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 210MA 4.78 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf