KEMET C961U222MWWDAAWL45
C961U222MWWDAAWL45 picture photo
Mfg. Part Number
C961U222MWWDAAWL45
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
C961U222MWWDAAWL45.pdf
Availability of C961U222MWWDAAWL45
QUANTITY
C961U222MWWDAAWL45 Order Process
Ship out your order
Specifications of C961U222MWWDAAWL45
Internal Part NumberEIS-C961U222MWWDAAWL45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C961U222MWWDAAWL45
Related LinksC961U222M, C961U222MWWDAAWL45 Datasheet, KEMET Distributor
C961U222MWWDAAWL45 Details Description
Related parts for C961U222MWWDAAWL45
IC OCT TRANSP LATCH 3ST 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V Y5V 1206 datasheet.pdf
LED PANEL GRN DIFF SNAP-IN datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf