KEMET C961U222MWWDBAWL45
C961U222MWWDBAWL45 picture photo
Mfg. Part Number
C961U222MWWDBAWL45
Brief Description
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
C961U222MWWDBAWL45.pdf
Availability of C961U222MWWDBAWL45
QUANTITY
C961U222MWWDBAWL45 Order Process
Ship out your order
Specifications of C961U222MWWDBAWL45
Internal Part NumberEIS-C961U222MWWDBAWL45
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C961U222MWWDBAWL45
Related LinksC961U222M, C961U222MWWDBAWL45 Datasheet, KEMET Distributor
C961U222MWWDBAWL45 Details Description
Related parts for C961U222MWWDBAWL45
RES 1.3K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
MCU 32BIT ARM 256K FLASH 100-LQF datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 OPEN SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
22+22 DIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf