KEMET C961U222MWWDCAWL40
C961U222MWWDCAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C961U222MWWDCAWL40
Brief Description
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
C961U222MWWDCAWL40.pdf
Availability of C961U222MWWDCAWL40
QUANTITY
C961U222MWWDCAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C961U222MWWDCAWL40
Internal Part NumberEIS-C961U222MWWDCAWL40
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C961U222MWWDCAWL40
Related LinksC961U222M, C961U222MWWDCAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C961U222MWWDCAWL40 Details Description
Related parts for C961U222MWWDCAWL40
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 36MINIBGA datasheet.pdf
RES 125 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
RES 402 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES 4.3 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RBO 8-VS 2 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 100V SO8FL datasheet.pdf