KEMET C961U682MZVDCAWL40
C961U682MZVDCAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C961U682MZVDCAWL40
Brief Description
CAP CER 6800PF 440VAC Y5V RADIAL
Datasheet Download
C961U682MZVDCAWL40.pdf
Availability of C961U682MZVDCAWL40
QUANTITY
C961U682MZVDCAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C961U682MZVDCAWL40
Internal Part NumberEIS-C961U682MZVDCAWL40
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C961U682MZVDCAWL40
Related LinksC961U682M, C961U682MZVDCAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C961U682MZVDCAWL40 Details Description
Related parts for C961U682MZVDCAWL40
IC OFFLINE SWIT OVP UVLO HV 8SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CABLE LVDS PANEL 460MM ROHS datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
YELLOW SHRINKTRAK .125" 250/BX datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PANEL SKT SLD CUP datasheet.pdf