KEMET C967U682MYVDBAWL35
C967U682MYVDBAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C967U682MYVDBAWL35
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 400VAC Y5V RADIAL
Datasheet Download
C967U682MYVDBAWL35.pdf
Availability of C967U682MYVDBAWL35
QUANTITY
C967U682MYVDBAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C967U682MYVDBAWL35
Internal Part NumberEIS-C967U682MYVDBAWL35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated400VAC
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C967U682MYVDBAWL35
Related LinksC967U682M, C967U682MYVDBAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C967U682MYVDBAWL35 Details Description
Related parts for C967U682MYVDBAWL35
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 2PL RED SW QC PNL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 34POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
MBXL VERT HDR 3P+32S+3P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf