KEMET C967U682MZVDBAWL35
C967U682MZVDBAWL35 picture photo
Mfg. Part Number
C967U682MZVDBAWL35
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 440VAC Y5V RADIAL
Datasheet Download
C967U682MZVDBAWL35.pdf
Availability of C967U682MZVDBAWL35
QUANTITY
C967U682MZVDBAWL35 Order Process
Ship out your order
Specifications of C967U682MZVDBAWL35
Internal Part NumberEIS-C967U682MZVDBAWL35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C967U682MZVDBAWL35
Related LinksC967U682M, C967U682MZVDBAWL35 Datasheet, KEMET Distributor
C967U682MZVDBAWL35 Details Description
Related parts for C967U682MZVDBAWL35
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 520MA 540 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 30V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 1.2A 71 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
TV 8C 8#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
RELAY, DIN RAIL 600V 35A ZC datasheet.pdf