KEMET C981U103MZVDCAWL40
C981U103MZVDCAWL40 picture photo
Mfg. Part Number
C981U103MZVDCAWL40
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 440VAC Y5V RDL
Datasheet Download
C981U103MZVDCAWL40.pdf
Availability of C981U103MZVDCAWL40
QUANTITY
C981U103MZVDCAWL40 Order Process
Ship out your order
Specifications of C981U103MZVDCAWL40
Internal Part NumberEIS-C981U103MZVDCAWL40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.591" Dia (15.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C981U103MZVDCAWL40
Related LinksC981U103M, C981U103MZVDCAWL40 Datasheet, KEMET Distributor
C981U103MZVDCAWL40 Details Description
Related parts for C981U103MZVDCAWL40
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 4.4A 14 MOHM TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4.4A TO252 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7M OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HOUSING 34POS 3.18MM DUAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 18POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 19A/26A datasheet.pdf
OSC MEMS 100MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf