Epson CA-301 11.0592M-C
CA-301 11.0592M-C picture photo
Mfg. Part Number
CA-301 11.0592M-C
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 11.0592MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
CA-301 11.0592M-C.pdf
Availability of CA-301 11.0592M-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CA-301 11.0592M-C Order Process
Ship out your order
Specifications of CA-301 11.0592M-C
Internal Part NumberEIS-CA-301 11.0592M-C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCA-301
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency11.0592MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.122" Dia x 0.350" L (3.10mm x 8.90mm)
Height0.350" (8.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA-301 11.0592M-C
Related LinksCA-301 1, CA-301 11.0592M-C Datasheet, Epson Distributor
CA-301 11.0592M-C Details Description
Related parts for CA-301 11.0592M-C
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FASTJUNCTION RETAIL KIT datasheet.pdf
CONNECTOR HEADER 96POS R/A datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SO datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A 4DSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN FFC TOP 27POS 0.50MM R/A datasheet.pdf