Epson CA-301 15.0000M-C:PBFREE
CA-301 15.0000M-C:PBFREE picture photo
Mfg. Part Number
CA-301 15.0000M-C:PBFREE
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 15.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
CA-301 15.0000M-C:PBFREE.pdf
Availability of CA-301 15.0000M-C:PBFREE
QUANTITY
CA-301 15.0000M-C:PBFREE Order Process
Ship out your order
Specifications of CA-301 15.0000M-C:PBFREE
Internal Part NumberEIS-CA-301 15.0000M-C:PBFREE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCA-301
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency15MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.122" Dia x 0.350" L (3.10mm x 8.90mm)
Height0.350" (8.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA-301 15.0000M-C:PBFREE
Related LinksCA-301 15.00, CA-301 15.0000M-C:PBFREE Datasheet, Epson Distributor
CA-301 15.0000M-C:PBFREE Details Description
Related parts for CA-301 15.0000M-C:PBFREE
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 18A DPAK datasheet.pdf
CABLE 7M CS1 I/O 1 BLOCK datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG WHITE 500' datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET 125POS UHM R/A 5ROW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
MICRO 100 F 24" RBW JACKP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf