Epson CA-301 16.0000M-C:PBFREE
CA-301 16.0000M-C:PBFREE picture photo
Mfg. Part Number
CA-301 16.0000M-C:PBFREE
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
CA-301 16.0000M-C:PBFREE.pdf
Availability of CA-301 16.0000M-C:PBFREE
QUANTITY
CA-301 16.0000M-C:PBFREE Order Process
Ship out your order
Specifications of CA-301 16.0000M-C:PBFREE
Internal Part NumberEIS-CA-301 16.0000M-C:PBFREE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCA-301
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.122" Dia x 0.350" L (3.10mm x 8.90mm)
Height0.350" (8.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA-301 16.0000M-C:PBFREE
Related LinksCA-301 16.00, CA-301 16.0000M-C:PBFREE Datasheet, Epson Distributor
CA-301 16.0000M-C:PBFREE Details Description
Related parts for CA-301 16.0000M-C:PBFREE
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMA datasheet.pdf
ANTENNA QUAD BAND CELL W/ CABLE datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 50.2VWM 89VC DO215AB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 5W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
IC BALUN UMINI 433MHZ 6-FLIPCHIP datasheet.pdf