Epson CA-301 16.0000M-C
CA-301 16.0000M-C picture photo
Mfg. Part Number
CA-301 16.0000M-C
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
CA-301 16.0000M-C.pdf
Availability of CA-301 16.0000M-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CA-301 16.0000M-C Order Process
Ship out your order
Specifications of CA-301 16.0000M-C
Internal Part NumberEIS-CA-301 16.0000M-C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCA-301
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.122" Dia x 0.350" L (3.10mm x 8.90mm)
Height0.350" (8.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA-301 16.0000M-C
Related LinksCA-301 1, CA-301 16.0000M-C Datasheet, Epson Distributor
CA-301 16.0000M-C Details Description
Related parts for CA-301 16.0000M-C
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 7A 125V datasheet.pdf
IC D/A CONV 16BIT PAR 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 51 TYPE D 25POS datasheet.pdf
FIXED IND 30UH 130MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 2A 1206 datasheet.pdf