Epson CA-301 19.6608M-C:PBFREE
CA-301 19.6608M-C:PBFREE picture photo
Mfg. Part Number
CA-301 19.6608M-C:PBFREE
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 19.6608MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
CA-301 19.6608M-C:PBFREE.pdf
Availability of CA-301 19.6608M-C:PBFREE
QUANTITY
CA-301 19.6608M-C:PBFREE Order Process
Ship out your order
Specifications of CA-301 19.6608M-C:PBFREE
Internal Part NumberEIS-CA-301 19.6608M-C:PBFREE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCA-301
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency19.6608MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.122" Dia x 0.350" L (3.10mm x 8.90mm)
Height0.350" (8.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA-301 19.6608M-C:PBFREE
Related LinksCA-301 19.66, CA-301 19.6608M-C:PBFREE Datasheet, Epson Distributor
CA-301 19.6608M-C:PBFREE Details Description
Related parts for CA-301 19.6608M-C:PBFREE
CONN SPADE SPRING 10-12 AWG #10 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC MIXER DOWNCONVERSION TQFN datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
IC SWITCH BATT PROTECTION HPAK datasheet.pdf
RES 0.121 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 3.5A 8SOP datasheet.pdf