Epson CA-301 20.0000M-C
CA-301 20.0000M-C picture photo
Mfg. Part Number
CA-301 20.0000M-C
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 20.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
CA-301 20.0000M-C.pdf
Availability of CA-301 20.0000M-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CA-301 20.0000M-C Order Process
Ship out your order
Specifications of CA-301 20.0000M-C
Internal Part NumberEIS-CA-301 20.0000M-C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCA-301
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency20MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.122" Dia x 0.350" L (3.10mm x 8.90mm)
Height0.350" (8.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA-301 20.0000M-C
Related LinksCA-301 2, CA-301 20.0000M-C Datasheet, Epson Distributor
CA-301 20.0000M-C Details Description
Related parts for CA-301 20.0000M-C
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 275VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V NP0 1812 datasheet.pdf
IC PCI SW 32LAND 8PORT 484BGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 52A SO8FL datasheet.pdf
DIODE SOFT FAST 30A TO-247 datasheet.pdf