Epson CA-301 36.0000M-C:PBFREE
CA-301 36.0000M-C:PBFREE picture photo
Mfg. Part Number
CA-301 36.0000M-C:PBFREE
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 36.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
CA-301 36.0000M-C:PBFREE.pdf
Availability of CA-301 36.0000M-C:PBFREE
QUANTITY
CA-301 36.0000M-C:PBFREE Order Process
Ship out your order
Specifications of CA-301 36.0000M-C:PBFREE
Internal Part NumberEIS-CA-301 36.0000M-C:PBFREE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCA-301
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency36MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.122" Dia x 0.350" L (3.10mm x 8.90mm)
Height0.350" (8.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA-301 36.0000M-C:PBFREE
Related LinksCA-301 36.00, CA-301 36.0000M-C:PBFREE Datasheet, Epson Distributor
CA-301 36.0000M-C:PBFREE Details Description
Related parts for CA-301 36.0000M-C:PBFREE
CABLE 12COND 18AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
IC REGISTERED TXRX 16BIT 56TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 88MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
MODULE FEMALE 6POS CRIMP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
PUNCH UNT-3/4" datasheet.pdf
IC DUAL 4BIT RIPP COUNT 14DHVQFN datasheet.pdf
2.5W SOLAR PANEL 116X160 datasheet.pdf