Epson CA-301 55.0000M-C
CA-301 55.0000M-C picture photo
Mfg. Part Number
CA-301 55.0000M-C
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 55.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
CA-301 55.0000M-C.pdf
Availability of CA-301 55.0000M-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CA-301 55.0000M-C Order Process
Ship out your order
Specifications of CA-301 55.0000M-C
Internal Part NumberEIS-CA-301 55.0000M-C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCA-301
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency55MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.122" Dia x 0.350" L (3.10mm x 8.90mm)
Height0.350" (8.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA-301 55.0000M-C
Related LinksCA-301 5, CA-301 55.0000M-C Datasheet, Epson Distributor
CA-301 55.0000M-C Details Description
Related parts for CA-301 55.0000M-C
CAP CER 100PF 16V X5R 0201 datasheet.pdf
IC HEX INV SCHMITT TRIG 14SSOP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
EXPLOSION-PROOF LIMIT SWES datasheet.pdf
VARIOFACE MODULE 16-POS WITH LED datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
680UF 63V 15X30MM 85C 8000H datasheet.pdf