Sullins Connector Solutions RCM18DCTT-S288
RCM18DCTT-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RCM18DCTT-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RCM18DCTT-S288.pdf
Availability of RCM18DCTT-S288
QUANTITY
RCM18DCTT-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCM18DCTT-S288
Internal Part NumberEIS-RCM18DCTT-S288
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCM18DCTT-S288
Related LinksRCM18DC, RCM18DCTT-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RCM18DCTT-S288 Details Description
Related parts for RCM18DCTT-S288
CAP FILM 0.015UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC MUX 4:1 DIFF 5V ECL 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 50.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
MODULE XFRMR datasheet.pdf
D-SUB CONTACT,TURNED,PL1,FEMALE, datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS CABLE SKT datasheet.pdf
ATTENUATOR 18 DB DC 18GHZ datasheet.pdf