ITT Cannon, LLC CA01COME14S-2P01-44
CA01COME14S-2P01-44 picture photo
Mfg. Part Number
CA01COME14S-2P01-44
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS INLINE MNT W/PINS
Datasheet Download
CA01COME14S-2P01-44.pdf
Availability of CA01COME14S-2P01-44
QUANTITY
CA01COME14S-2P01-44 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA01COME14S-2P01-44
Internal Part NumberEIS-CA01COME14S-2P01-44
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-COM
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert14S-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Die Cast, Nickel Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA01COME14S-2P01-44
Related LinksCA01COME1, CA01COME14S-2P01-44 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA01COME14S-2P01-44 Details Description
Related parts for CA01COME14S-2P01-44
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES 1.27 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW datasheet.pdf
VARISTOR 389V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 8SLOT 3POS datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 7A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 14SKT SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 100 F 10" YEL JACKSLP datasheet.pdf