ITT Cannon, LLC CA01COME18-8PB
CA01COME18-8PB picture photo
Mfg. Part Number
CA01COME18-8PB
Brief Description
CONN RCPT 8POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA01COME18-8PB.pdf
Availability of CA01COME18-8PB
QUANTITY
CA01COME18-8PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA01COME18-8PB
Internal Part NumberEIS-CA01COME18-8PB
Lead Free Status / RoHS Status / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-COM-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert18-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA01COME18-8PB
Related LinksCA01COM, CA01COME18-8PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA01COME18-8PB Details Description
Related parts for CA01COME18-8PB
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
BINDING POST GOLD PLATED GRAY datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 3NH 270MA 300 MOHM SMD datasheet.pdf
ADAPTER HAN 10 A - D-SUB 09 datasheet.pdf
OB BTS ET 7 ASY datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf