ITT Cannon, LLC CA02COME10SL-3PBF80
CA02COME10SL-3PBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA02COME10SL-3PBF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA02COME10SL-3PBF80.pdf
Availability of CA02COME10SL-3PBF80
QUANTITY
CA02COME10SL-3PBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA02COME10SL-3PBF80
Internal Part NumberEIS-CA02COME10SL-3PBF80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-COM-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert10SL-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Die Cast, Nickel Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA02COME10SL-3PBF80
Related LinksCA02COME1, CA02COME10SL-3PBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA02COME10SL-3PBF80 Details Description
Related parts for CA02COME10SL-3PBF80
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% 2413 datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/64-48" CLEAR datasheet.pdf
CABLE CAT5E W/BOOT 5' GREY datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
NON-LIGHTED PUSHBUTTON datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf