ITT Cannon, LLC CA02COME18-10PB
CA02COME18-10PB picture photo
Mfg. Part Number
CA02COME18-10PB
Brief Description
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA02COME18-10PB.pdf
Availability of CA02COME18-10PB
QUANTITY
CA02COME18-10PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA02COME18-10PB
Internal Part NumberEIS-CA02COME18-10PB
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA02COME18-10PB
Related LinksCA02COM, CA02COME18-10PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA02COME18-10PB Details Description
Related parts for CA02COME18-10PB
CAP TANT 1UF 20V 20% 1206 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5MM datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 LW SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 30 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 10POS .5MM R/A datasheet.pdf