ITT Cannon, LLC CA02COME20-11PB
CA02COME20-11PB picture photo
Mfg. Part Number
CA02COME20-11PB
Brief Description
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA02COME20-11PB.pdf
Availability of CA02COME20-11PB
QUANTITY
CA02COME20-11PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA02COME20-11PB
Internal Part NumberEIS-CA02COME20-11PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert20-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA02COME20-11PB
Related LinksCA02COM, CA02COME20-11PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA02COME20-11PB Details Description
Related parts for CA02COME20-11PB
IC OPAMP BUFFER 11MHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BKWY 15POS datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 620 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.82M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
DIODE MODULE 45V datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf