ITT Cannon, LLC CA02COME28-15S
CA02COME28-15S picture photo
Mfg. Part Number
CA02COME28-15S
Brief Description
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA02COME28-15S.pdf
Availability of CA02COME28-15S
QUANTITY
CA02COME28-15S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA02COME28-15S
Internal Part NumberEIS-CA02COME28-15S
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-COM
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA02COME28-15S
Related LinksCA02COM, CA02COME28-15S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA02COME28-15S Details Description
Related parts for CA02COME28-15S
SWITCH PUSH SPST-NC 5A 125V datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1M OHM 16DIP datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 635KHZ 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.99M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf