KEMET CA064C561K2RACTU
CA064C561K2RACTU picture photo
Mfg. Part Number
CA064C561K2RACTU
Manufacturer
Product Category
Capacitor Arrays
Brief Description
CAP ARRAY 560PF 200V X7R 0612
Datasheet Download
CA064C561K2RACTU.pdf
Availability of CA064C561K2RACTU
QUANTITY
CA064C561K2RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of CA064C561K2RACTU
Internal Part NumberEIS-CA064C561K2RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCapacitor Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Dielectric MaterialCeramic
Number of Capacitors4
Circuit TypeIsolated
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
Ratings-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA064C561K2RACTU
Related LinksCA064C56, CA064C561K2RACTU Datasheet, KEMET Distributor
CA064C561K2RACTU Details Description
Related parts for CA064C561K2RACTU
RESISTOR 10K OHM 1/4W .05% WW datasheet.pdf
WAFER SW SP-11POS SHORTING datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 5.23 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 88MA 28.6 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 7.5A datasheet.pdf